Masterclasses 

Further detailed information is available on the Masterclass page.  This years Masterclasses are being hosted by:

Fred Hocker – Director of Research, Vasa Museum, Stockholm

Stig Reitan – Tormek

Adam Tetlow

Note this is a guide, there maybe more timed demo’s added in before the event.

​Saturday

10am Spoon Carving – Lee, Covert Craft

10:30am Horse Logging – Hawthorn Heavy Horses

11am Masterclasses – The Tools That Made the Vasa – Fred Hocker – Conference Room
Making an Axe – Axe Forging Stage 1 – Nic Westermann with Deneb Puchalski
Medieval Hewing – Steve Woodley
Spoon Carving – Lee, Covert Craft
Storytelling – Storybeard

11:30am Steam Bending Demonstrations and Talks on Local English Hardwoods – Dylan Pym

12noon Spoon Carving – Lee, Covert Craft
Storytelling – Storybeard

12:30pm Masterclasses – Sharpen Knives, Chisels, Plane Blades the Tormek Way – Stig Reitan – Conference Room
Horse Logging – Hawthorn Heavy Horses

1pm Making an Axe – Axe Forging Stage 2 – Nic Westermann
Medieval Hewing – Steve Woodley
Spoon Carving – Lee, Covert Craft
Storytelling – Storybeard

1:45pm Masterclasses – Compass and Ruler – The Primary Tools Adam Tetlow – Conference Room

2pm Steam Bending Demonstrations and Talks on Local English Hardwoods – Dylan Pym
Spoon Carving – Lee, Covert Craft
Storytelling – Storybeard

2:30pm Horse Logging – Hawthorn Heavy Horses

3pm Masterclasses – The Tools That Made the Vasa – Fred Hocker – Conference Room
Making an Axe – Axe Forging Stage 3 – Nic Westermann
Medieval Hewing – Steve Woodley
Spoon Carving – Lee, Covert Craft
Storytelling – Storybeard

4pm Spoon Carving – Lee, Covert Craft
Storytelling – Storybeard

4:30pm Horse Logging – Hawthorn Heavy Horses

Sunday

10am Spoon Carving – Lee, Covert Craft
Storytelling – Storybeard

11am Making an Axe – Axe Grinding Stage 1 – Nic Westermann with Robert Sorby – Barley Barn
Masterclasses – The Tools That Made the Vasa – Fred Hocker – Conference Room
Horse Logging – Hawthorn Heavy Horses
Medieval Hewing – Steve Woodley
Spoon Carving – Lee, Covert Craft
Storytelling – Storybeard

11:30am Steam Bending Demonstrations and Talks on Local English Hardwoods – Dylan Pym

12noon Making an Axe – Axe Heat Treatment – Nic Westermann
Spoon Carving – Lee, Covert Craft
Storytelling – Storybeard

12:30pm Masterclasses – Sharpen Knives, Chisels, Plane Blades the Tormek Way – Stig Reitan – Conference Room

1pm  Making an Axe – Axe Grinding Stage – Nic Westermann with Robert Sorby – Barley Barn
Horse Logging – Hawthorn Heavy Horses
Medieval Hewing – Steve Woodley
Spoon Carving – Lee, Covert Craft
Storytelling – Storybeard

1:45pm Masterclasses – Compass and Ruler – The Primary Tools Adam Tetlow – Conference Room

2pm Making an Axe – Handle Fitting & Wedging – Nic Westermann
Steam Bending Demonstrations and Talks on Local English Hardwoods – Dylan Pym
Spoon Carving – Lee, Covert Craft
Storytelling – Storybeard

3pm Masterclasses – The Tools That Made the Vasa – Fred Hocker – Conference Room
Horse Logging – Hawthorn Heavy Horses
Medieval Hewing – Steve Woodley
Spoon Carving – Lee, Covert Craft
Storytelling – Storybeard

There will also be ongoing demos throughout the day including Joey Richardson, Mark Hancock and Lorenzo Franceschinis on the lathes, Deneb Puchalski from Lie-Nielsen, Dave Johnson with letter carving, plus Chris Griggs,  Tim Atkins, Willy Rackham, and more.

All exhibitors at the show are encouraged to demonstrate wherever possible so there is plenty for everyone to see and enjoy or in some cases, to have a go yourselves.